Jump to content

Ostiriya

Kaa Wikipèdiya

Austria

Republik Österreich

Tùuta

Embulàm


Àsaa kàa mà ƴali:
"Bundeshymne der Republik Österreich"
National Anthem of the Republic of Austria
[[Payìil:
|250px]]
Bayàanai (Information)
Sim à hùkuuma: Republic of Austria
Jàga tà mâiwàa: Vienna
48°12′N 16°21′E / 48.200°N 16.350°E / 48.200; 16.350
Birni mâiwàa: capital
Gàmnati: Federal
President: Alexander Van der Bellen
Màalaa: 83879[3] km²
Mbēsu mà mindì (Demographics)
Gam mà mindì: Tìiku 9,110,079[4] (2024)
Àbila:
(2024)
Ɗàafa tà Ndàgai:
  • 22.4% no religion
  • 8.3% Islam
  • 1.1% other
(2021)
Bàayàa kà Kood
Òyum: Euro (€) (EUR)
Kood mà wayà: +43
Sartù: CET (UTC+1)

Ostiriya ƴam sim mà ƴali ne a gabai mà nahiya mà Turài.

Tampilet:States of Austria labeled map

state Capital Area
Tampilet:Smaller
Population
Tampilet:Smaller
Density
per km2
GDP (billion euros)
Tampilet:Smaller
GDP per
capita
Tampilet:Flagicon BurgenlandEisenstadt 3,965291,94273.610.45434,900
Tampilet:Flagicon CarinthiaKlagenfurt 9,536561,07758.824.75543,600
Tampilet:Flagicon Lower AustriaSankt Pölten 19,1781,665,75386.971.75741,900
Tampilet:Flagicon SalzburgSalzburg 7,154549,26376.833.33058,900
Tampilet:Flagicon StyriaGraz 16,4011,237,29875.456.15244,600
Tampilet:Flagicon TyrolInnsbruck 12,648746,15359.039.32851,200
Tampilet:Flagicon Upper AustriaLinz 11,9821,465,045122.376.78050,700
Tampilet:Flagicon Vienna 4151,867,5824,500110.99256,600
Tampilet:Flagicon VorarlbergBregenz 2,601388,752149.523.58858,300
[5][6]
  1. ↑ Hofburg-Wahl: 'Österreich ist ein sehr ungewöhnlicher Fall'. 22 September 2022. Hofburg-Wahl: 'Österreich ist ein sehr ungewöhnlicher Fall'. Archived at https://web.archive.org/web/20221003104650/https://www.diepresse.com/6193038/hofburg-wahl-oesterreich-ist-ein-sehr-ungewoehnlicher-fall.
  2. ↑ Müller, Wolfgang C.. Semi-Presidentialism in Europe. Oxford University PressOxford, 1999-09-02. Semi-Presidentialism in Europe.
  3. ↑ Austria EN. Migrants Refugees. The Vatican, April 2020. Austria EN. Archived at https://web.archive.org/web/20240113014627/https://migrants-refugees.va/wp-content/uploads/2021/03/2020-CP-Austria-EN.pdf.
  4. ↑ Cite error: Invalid <ref> tag; no text was provided for refs named "statistik-population".
  5. ↑ Eurostat – Data Explorer. Eurostat – Data Explorer. Archived at https://web.archive.org/web/20141006122431/http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do.
  6. ↑ Statistik Austria – Bevölkerung zu Jahresbeginn 2002–2017 nach Gemeinden (Gebietsstand 1.1.2017). Statistik Austria – Bevölkerung zu Jahresbeginn 2002–2017 nach Gemeinden (Gebietsstand 1.1.2017). Archived at https://web.archive.org/web/20180322204818/http://www.statistik.at/wcm/idc/idcplg?IdcService=GET_FILE&dID=354032&dDocName=080904.